Bütünsel HSP’nin tükenmişliği ile ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz? Tükenmişlik, çocuklarınıza bakmak, faturaları ödemek, hiç bitmeyen bir ev işleri listesi, sosyal yükümlülükler vb. gibi günlük sorumlulukların bir sonucu olarak aşırı uyarılmadır.

İnsanları memnun eden biri misin? Eğer öyleyse, başkalarına (özellikle patronunuza!) hayır demek zor olmaktadır. Genellikle her zaman yapacak daha çok şey varmış gibi geli.  Tabağınız bu kadar çok şey varken dinlenmek için zaman ayırmak imkansızmış gibi gelmektedir.

Bütünsel Hsp’nin Tükenmişliği Üzerindeki Etkisi

Tükenmişlik herkesin başına gelmektedir. Ancak çok hassas bir insansanız (HSP), tükenmişliğin etkileri ciddi şekilde artar!  HSP’ler çevrelerine inanılmaz derecede uyum sağladıklarından uyarılmadan kolayca etkilenmektedir.  HSP’ler tükenmişliği önlemek için adımlar atarken ekstra uyanık değildir. Bu doğrultuda stresli durumlarda hastalanma olasılıkları daha yüksektir.

Tükenmişlik kontrol edilmediğinde, HSP’ler aşağıdakileri içeren semptomlar geliştirmeye daha yatkındır:

  • Sinirlilik, ruh hali değişimleri, kaygı ve panik ataklar gibi duygusal, zihinsel ve bilişsel dengesizlikler
  • Azalan yaratıcılık, üretkenlik veya performans
  • Zayıflamış bir bağışıklık sistemine, baş ağrısına, migrene ve zayıf sindirime yol açabilen fiziksel yorgunluk

Bu belirtiler sadece istenmemekle kalmaz. Aynı zamanda kontrol edilmediğinde sık soğuk algınlığı veya enfeksiyon, konsantrasyon güçlüğü, zayıf hafıza ve öğrenme hatırlama, mide ekşimesi ve mide ağrıları gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Bır Hsp İseniz, Tükenmişliği Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz?

  • Bir HSP diyet ve yaşam tarzı stratejilerini içermekteki bütünsel bir bakış açısıyla önlemeye odaklanmak önemlidir.
  • Vücudunuzla bağlantı kurun
  • HSP’ler bilgileri, düşünceleri ve duyguları oldukça derinden işledikleri için, genellikle kafalarında olabilir. Fazla düşünmek, fazla analiz etmek veya ruminasyon yapmak.

Bu, odağınızı düşünmekten gözlemlemeye ve zihin/beden farkındalığını uygulamaya kaydırmak için harika bir fırsat. Vücudunuza uyum sağlamak ve ihtiyaçlarını anlamak için zaman ayırın. Vücudunuzu nasıl dinleyeceğinizi öğrenin ve uyarı işaretlerine dikkat edin.

Uyuşukluk, rahatsızlık veya ağrı musunuz? Bu istenmeyen hisleri nerede hissediyorsunuz? Vücudunuzun size göndermeye çalıştığı mesajları not alın. Sağlıklı sınırlar belirleyin. HSP olmanın özelliklerinden biri, başkaları için empati hissetme kapasitesini artıran sosyal ipuçlarını yakalama konusunda dikkate değer bir yetenektir.

 

Yoruma kapalı.

Pin It