Fondöten kadınların en çok kullandığı makyaj malzemelerinden bir tanesidir. Cilt tonunun eşitlenmesini sağlayan ve cildin çok daha kusursuz bir görünüme sahip olmasına yardımcı olan fondötenleri tercih ederken kadınların dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalara dikkat etmeden kullanılan fondötenler doğrultusunda sorunlu bir makyaj elde edebilmek mümkündür. Şimdi gelin doğru fondöten seçimi nasıl olmalıdır ve fondöten seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi soruları hep birlikte cevaplandıralım.

Fondöten Seçiminden Önce Renk Tonunuzu Bulun

Doğru renk tonunuzu bulmak için bileğinizi kullanabilirsiniz. Çünkü bilekler yüz rengine en yakın cilt rengine sahiptir. Bunun yanı sıra tercih edeceğiniz fondötenin sizin için uygun fondöten olup olmadıklarını görmek için göğsünüze potansiyel gölgeler uygulamaya çalışın. Bunun tam bir eşleşme olması gerekmez, biraz daha açık olabilir çünkü renk kururken oksitlenebilir.  Yüzünüzde bazı gölgeleri de test edebilirsiniz. Yüzünüzün ortasına doğru bir nokta bulmaya çalışın ve sonra yanaklarınızın yanları ve boynunuzun ortasına denk gelecek şekilde saç çizginize doğru karıştırın.

Cildinizin Alt Tonlarını Unutmayın

Sıcak bir ten rengine sahipseniz, sarı alt tonları olan bir gölgeyle gitmek daha iyidir. Cildiniz soğuk bir alt tona sahipse pembe alt tonlu bir fondöten en iyi seçeneğiniz olmaktadır. Ve siz ikiniz de nötr alt tonlara sahip bir temel arayan bir karışımsınız. Ayrıca nötr veya sıcak bir gölge ile güvenli bir şekilde oynayabilirsiniz. Bunun için bazı cilt alt tonu testlerini deneyebilirsiniz. Bu sayede cilt alt tonunuza en uygun tonda ki fondöteni tercih edebilirsiniz.

Hangi Özelliklere Sahip Olduğuna Dikkat Edin

Eğer büyük bir makyaj hayranı değilseniz, tam kapsamlı bir fondötenin ağır olduğunu düşünebilirsiniz.  Her kapsama seviyesinin görünümünü anlamak, mükemmel temeli seçmenin anahtarıdır. Gün ortası birkaç rötuş veya renk değişikliği gerektirmeyen uzun ömürlü bir fondöten istiyorsanız, tam kapsamlı bir fondöten seçin. Bunun yanı sıra çok fazla makyaj yapmıyor ve çok fazla cilt problemine sahip değilseniz BB krem ve CC krem gibi kapatıcılık oranı fondötene göre daha düşük olan renklendirici kremleri tercih edebilirsiniz.

Cilt Tipinizi Göz Önünde Bulundurun

Cilt tipiniz mat mı nemli mi? Fondöten tonlarını renklendirmeden önce kendinize sormanız gereken soru budur. Cilt tipiniz, bitişlerin seçilmesi açısından önemli bir faktördür.  Nemli fondötenler en iyi normal ve kuru cilt tiplerine uyma eğilimindedir.  Bu tür ciltlerde çok fazla parlaklık daha da yağlı görünmektedir. Normalde yüzde iyi bir his olmazken, mat fondötenler genellikle yağlı cilt tipleri ile kombinasyon için daha uygundur. Ciltte mat yerine yağlı yüzey kullanılması tavsiye edilmektedir.  Ciltler mat ciltten kurtulmaktadır. Ancak nemli cildin kusurları ve kırışıklıkları artırması gibi cildin boyutu olmadığı için mat temeller de olmaktadır.

Hangi Mevsim Kullanacağınızı Belirleyin

Evet, doğru: Yıl boyunca tek bir fondötene bağlı kalamayabilirsiniz. İlkbahar-yaz aylarında dışarıda ve direkt güneş ışığında daha aktif olduğumuz için cildimiz ısınmaya başlar. Her gün güneş kremi sürseniz bile ten renginizde değişiklik olur. Bu nedenle yaz ve kış aylarında fondöten renginizi değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.

Pin It