Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan bir tanesi olan okaliptus duşu ile ilgili siz de çeşitli noktaları merak ediyorsanız doğru adrestesiniz.Akşam duşu, zihninizi günlük endişelerinizden uzaklaştırmanıza ve sizi uykuya hazırlamanıza yardımcı olan rahatlatıcı bir ritüeldir. Ilık su, kozmetik formülasyonlarının aktif bileşenlerinin cildin daha derin katmanlarına nüfuz etmesi nedeniyle cildin gözeneklerini açar. Peki, okaliptüs duşu nedir? Gelin tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Okaliptüs Fuşu Nedir?

Okaliptüs duşu için bir okaliptus süpürgesi yapmanıza, hatta onu sıcak suya daldırmanıza gerek yok. Bir duş başlığına birkaç taze okaliptüs dalı asmak yeterlidir. Okaliptusları çiçekçi dükkanlarından satın alabilirsiniz. Okaliptüs genellikle buketleri süslemek için kullanılır. 2 ayda bir yenileri ile değiştirmekte fayda vardır. Bu, istenen etkiyi elde etmek için gereklidir. Yapraklar ısıtıldığında, molekülleri buhar molekülleri ile karışan ve banyoya hızla yayılan eteri serbest bırakır.

Okaliptüs Neden Faydalıdır?

Okaliptus duşu esansiyel yağı, C vitamini ve tanenlerin bileşiminde antiseptik özelliklere sahiptirler ve soğuk algınlığının hızla üstesinden gelmeye yardımcı olurlar. Sıcak bir okaliptüs duşu, özellikle burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı hissederseniz etkilidir. Ayrıca içerdiği B1, B2, E vitaminleri, sinamik ve kumarik asitler sayesinde cilt ve saç güzelliğine olumlu etki yapar. Okalipstus ile kan dolaşımı, metabolizma hızlanır, saç parlaklaşır ve kepek giderilir. Okaliptüs duşu egzersizlerden sonra faydalıdır. Çünkü kaslar gevşer, eklem ağrıları giderilir.

Okaliptüs duşu için kontrendikasyonlar

  • Risk altında, kardiyovasküler hastalıkları olan insanlar var: hipertansiyon, taşikardi, varisli damarlar.
  • 7 yaşın altındaki hamile ve emziren çocuklar için böyle bir duş alamazsınız.
  • Okaliptüs yağına alerjiniz olmadığından emin olun. Suyunu çıkarmak için yaprağı sıkın ve cildinize uygulayın. Kaşıntı ve kızarıklık yoksa alerjiniz yoktur.
  • Alerji için kendinizi kontrol edin

Herhangi bir kontrendikasyonunuz yoksa günde 1-2 defa duş alabilirsiniz. Kapalı bir banyoda 15 dakikadan fazla kalmanızı önermiyoruz. Okaliptus duşu da baş ağrısına veya rahatsızlığa neden olacak kadar güçlüdür. Duş aldıktan sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız, okaliptüsü olduğu yerden kaldırın ve yerine kokulu bir lamba veya mum koyun.

 

Yoruma kapalı.

Pin It