Louvre Müzesinde görülmesi gereken tarihi eserler pek çok kişinin merak ettiği önemli konular arasındadır.  Dünyanın en güzel sanatlarından bazılarına hayranlıkla bakmak için Fransız krallarının sarayını ziyaret edin. Louvre, Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı ve Vénus de Milo da dahil olmak üzere Batı Uygarlığının en ünlü başyapıtlarının çoğuna sahiptir. Dolayısıyla Müzenin resimlerinin büyük bir kısmı Louvre’un kraliyet ikametgahı olduğu zamanlarda yaşamış olan çeşitli krallara aitti; diğer parçalar Fransa’nın Vatikan ve Venedik Cumhuriyeti ile yaptığı anlaşmalar yoluyla elde edildi. Koleksiyon, I. Napolyon’un ganimetleriyle daha da zenginleştirildi.

Louvre Müzesinde Bulunan Eserler

1.Mona Lisa , Leonardo da Vinci (Denon Kanadı, Oda 711)

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sı (Denon Kanadı, Oda 711) | Joaqun Martnez / fotoğraf değiştirilmiştir. Bilim adamları, Mona Lisa’yı dünyanın en ünlü tablolarından biri yapan şeyin ne olduğunu tartışıyorlar. Bu doğrultuda bir açıklama gizem duygusudur. Bakıcının kimliği belirsiz. Betimlenen kadının, Francesco del Giocondo adlı Floransalı bir tüccarın karısı olan Lisa Gherardini olduğuna inanılmaktadır.

2.Les Noces de Cana , Paolo Veronese (Denon Kanadı, Oda 711)

Paolo Veronese’den Les Noces de Cana (Denon Kanadı, Oda 711) | Ivo Jansch / fotoğraf değiştirilmiştir.

Veronese, Venedik’teki Benedictine San Giorgio Maggiore Manastırı tarafından yaptırılan bu olağanüstü tabloyu 1563’te yarattı. Dolayısıyla 70 metrekarelik devasa tablo, Louvre galerisinin tüm duvarını yerden tavana kadar kaplıyor; başlangıçta manastırın yemekhanesini süslemek için tasarlanmıştır.

3.Venüs de Milo (Sully Kanadı, Oda 346)

Vénus de Milo Louvre’un antikalar dairesi olayları biridir. Afrodit olarak da bilinen bu çekici heykel, Yunan güzellik idealini temsil ediyor. MÖ 100 civarında yapılan tanrıça heykeli, geç Helenistik Dönem’in stilizasyonunu yansıtıyor. Eser, 1820’de Yunanistan’ın Milos Adası’nda (antik Yunanca “Melos”) keşfedildiğinden ve Kral XVIII. Louis’e sunulduğundan beri sanat dünyasını büyük oranda büyüledi.

4.Victoire de Samothrace (Denon Kanadı, Oda 703)

Helenistik sanatın bir başyapıtı olan bu anıtsal klasik heykeli seyretmek nefes kesicidir . Bu doğrultuda MÖ 190 civarında yaratılan kanatlı Zafer Tanrıçası, Semadirek adasında bulunmuştur .

 

 

Yoruma kapalı.

Pin It