Aşk mı bağımlılık mı? Bir başkasına aşık olup olmadığınızı belirleme meselesi, tüm etnik, ırksal, sınıf ve yaş sınırlarını aşan bir konudur. Materyalizme her şeyden çok değer veren modern bir dünyada aşk nasıl yaşanır? Bugün aşkı tanımlamak zordur. Aşkın, derin bir güvene dayanan karşılıklı özverili verme olduğuna inanıyorum. Bağımlılığın özellikleri, bir kişinin özlemi, ilişkide kendini güvende hissetmiyorsa şiddetli ruh hali dalgalanmaları, normal çalışamama, partnerinizin takıntılı olması ve sevgiliniz sizi terk ettiğinde ciddi geri çekilme belirtileridir.

Öyleyse, aşık olmak ile bağımlı olmak arasındaki fark nedir?

Aşk Mı Bağımlılık Mı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Başkasına bağımlı olmanın özellikleri şunlardır:

 1. Hayatınızda kaosa ve kafa karışıklığına neden olan tam zamanlı dram vardır. Diğer arkadaşlar ve aile üyeleri sizin duygusal kargaşanıza sürüklenir.
 2. Kendinizden daha fazlasını vererek partnerinizi memnun etmeye çalışıyorsunuz – ta ki hiç benliğinizin olmadığı noktaya gelene kadar.
 3. Yoğun bir kavgadan sonra, size ne kadar zarar verirse versin partnerinizi geri almaya istekli olursunuz. Kavga genellikle aldatma, yalan ve diğer hile biçimlerini içerir, ancak bu suçlar kaç kez işlenmiş olursa olsun partnerinizi geri alırsınız.
 4. Onunla geçirdiğiniz süre boyunca çok yalnız olsanız bile, partneriniz olmadan var olmaktan korkuyorsunuz. Seni aşağı çektiğini bilmiyorsun.
 5. Partneriniz asla izin verilmemesi gereken bir sınırı geçiyor. Size fiziksel olarak saldırıyor, hayatınızı tehdit ediyor ve size aptal diyor, c kelimesi ve b kelimesi.
 6. Size karşı ne kadar istismarcı olursa olsun, onu iç cehennemden kurtarmanın sizin göreviniz olduğunu hissediyorsunuz.

Birine Aşık Olmanın Özellikleri

 1. Bedensel zarar, duygusal istismar veya diğer sınır ihlalleri korkusu yoktur.
 2. Partnerinize doğru şeyi yapması için güvenebileceğinizi biliyorsunuz.
 3. Belirgin bir drama ve kaos eksikliği vardır.
 4. Bir tartışmanız olduğunda, duyguların saygılı bir şekilde paylaşılması söz konusudur.
 5. Partnerinizi, mecbur olduğunuz için değil, istediğiniz için affedersiniz.
 6. Partneriniz güçlü, bağımsız bir kişi olma ihtiyacınızı destekliyor ve partnerinizin de aynı olma ihtiyacını destekliyorsunuz.

Artık ilişkilerinizdeki bağımlılık veya sevgi tarafından yönlendirilme arasında seçim yapma fırsatına sahipsiniz. Başkalarıyla bağımlılık yaratan bir şekilde ilişki kuranlarınız için tam zamanlı farkındalık gerektirecektir. Ancak değişmesi mümkündür ve bu, yaşam kalitenizi büyük ölçüde artıracaktır.

 

Yoruma kapalı.

Pin It