Yaban mersini son zamanlarda pek çok kişinin yoğun bir şekilde tüketmeye başladığı gıdalar arasında yer alan son derece besleyici bir meyvedir. Süper gıda olarak da ifade edilen yaban mersininin kalorisi son derece düşüktür. Bu da özellikle diyet yapan ve sağlıklı beslenen kişilerin yaban mersinini sık sık tercih etmelerini sağlamaktadır. Yaban mersininin insan vücuduna sağladığı pek çok fayda sağlamaktadır. Bu doğrultuda yaban mersininin insan vücuduna sağladığı faydaları aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

Yaban Mersininin Faydaları

Besin Değerleri Yüksektir

Yukarıda da bahsedildiği gibi yaban mersininin kalorisi son derece düşüktür. Bunun yanı sıra besin değerleri yüksek olan söz konusu meyve, mavimsi ve mor tonu ile oldukça lezzetlidir. Yaban mersininin yaygın olan iki türü vardır. Bunlar highbush yaban mersini ve lowbush yaban mersini şeklindedir.

Antioksidan Kaynağı

Antioksidanlar vücut hücrelerine zarar veren ve kanser gibi kötü hastalıkların oluşmasına neden olan moleküllerden vücudu korur. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için antioksidan son derece önemlidir. Dolayısıyla yaban mersini tüm sebze ve meyveler arasında ki en yüksek antioksidan seviyesine sahip olan meyvedir.

Yaşlanmayı Önler

İnsana vücudunda oksidatif DNA hasarı günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. İnsan vücudunda ki her hücre de onbinlerce kez DNA hasarı meydan gelmektedir. Bu doğrultuda DNA hasarı insanların yaşlanmasının en önemli nedenidir.

Kolesterolü Düşürür

Oksidatif hasar DNA ve hücreler ile sınırlı değildir. Kanda ki kolesterolü de doğrudan etkiler. Bu doğrultuda yaban mersini oksidatif hasarın en aza indirilmesini sağlayarak kanda ki kolesterolün de kontrol altına alınmasını sağlar.

Beyin Gelişimine Yardımcı Olur

Beyin, insan vücudunda ki en önemli organlardan bir tanesidir. Bu doğrultuda osidatif stres beynin yaşlanma sürecini hızlandırarak beynin fonksiyonları olumsuz etkilemektedir. Hücre sinyallemesin de gelişen nöronların ise beyne çok daha fayda sağladığı ifade edebilmek mümkündür.

Diyabeti Önler

Yazımızın başında yaban mersininin düşük kalorili bir meyve olduğundan bahsettik. Bu doğrultuda diyabet hastalarının ya da sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin yaban mersini tüketerek çok daha sağlıklı bir vücuda kavuşabileceklerini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu doğrultuda İçeriğinde bulunan 15 gr şeker ile son derece sağlıklı bir meyvedir.

 

Yoruma kapalı.

Pin It