Size David Hockney hakkında bilmediğiniz 5 gerçeği getiriyoruz. Bradford’un 1989 İngiliz Telekom telefon rehberinin ön kapağını işlemekten sinestez olarak hayatına kadar ve sonrasını!

Britanya’nın yaşayan en seçkin sanatçılarından biri olarak kabul edilen David Hockney’in 60 yıllık kariyeri vardır. Üstelik  onun resim, gravür, fotoğraf ve ötesine uzanan geniş bir yapıt ürettiğine tanık oldu. Sanatçının geçen yıl Tate Britain’deki retrospektifi, müzenin şimdiye kadarki  en çok ziyaret edilen sergisiydi. Üstelik yaklaşan ‘Bir Sanatçının Portresi (İki Figürlü Havuz)’ satışının Kasım ayında bir Christie’s satışında 80 milyon dolarlık bir hasılat yapması bekleniyor. Eğer öyleyse, bu, açık artırmada satılan yaşayan bir sanatçının eserinin (Jeff Koons’un elindeki) rekorunu kıracak.

İkonik, saygıdeğer David Hockney’i kutlamak için, size  Hockney’den ilham alan sanat eserlerinden oluşan bir  koleksiyon ve sanatçı hakkında bilmediğiniz 5 gerçeğin bir listesini sunuyoruz.

David Hockney ile İlgili 5 Gerçek

1. Sinestezi

Hockney, 2007’de Guardian’a “Akıl sağlığım için sigara içiyorum” dedi. Sinestezi ile doğan Hockney, müzikal uyaranlara tepki olarak renkleri görür. Bunu resmine veya fotoğrafçılığına hiç çevirmemiş olur. Ancak arka plan renklerini ve aydınlatmayı her bir notayı dinlerken gördüğü renklere dayandırdığı bale ve opera sahne setleri tasarımlarında ortak bir temel ilkedir.

2. California Rüyası

Uzun yıllar yaşayacağı Kaliforniya’ya yaptığı bir ziyaret, Hockney’e ikonik yüzme havuzları serisini nispeten yeni akrilik ortamında yapması için ilham verdi. Sanatçı, 2017’de CNN’e verdiği demeçte, “Yüzme havuzlarını, yaptıkları tüm kıvrımlı çizgileri her zaman sevdim” dedi.

3. Ipad Sanat

 

Hockney, 2009’dan beri Apple tarafından tasarlanan Brushes uygulamasını kullanarak yüzlerce portre, natürmort ve manzara çizdi. Artnet News’e verdiği röportajda sanatçı, “Bir iPad’de çizim yapmaya başladığımda onu sevdim” dedi. “Müthiş bir ortam olduğunu düşündüm. Her şey parmaklarınızın ucunda, temizlik yok. Karanlıkta bile iPhone’uma uzanıp çizebileceğimi fark ettim, suluboya ya da başka bir şeyle yapamazsınız” diye ekledi.

4. Çift Rekor Kırması

Bu yılın başlarında, iki eser bir gecede bir David Hockney için rekor müzayede fiyatını kırdı. ‘Pacific Coast Highway ve Santa Monica’ (1990) New York’ta bir Sotheby’s satışında 28.5 milyon dolara satıldı. Üstelik ‘Piscine de Medianoche (Kağıt Havuzu 30)’ 11,7 milyon dolara satıldı.

5. Telefon Rehberi

Hockney, sanatçının büyüdüğü Bradford için 1989 İngiliz Telekom telefon rehberinin kapağını tasarladı. Kitabın bir kopyası, geçen yıl sanatçının 80. doğum gününü anmak için özel bir David Hockney Galerisi’nin açılmıştır. Ayrıca  Bradford’daki Cartwright Hall’da sergilenmektedir.

Yoruma kapalı.

Pin It