Kedi patileri ile ilgili bilinmesi gereken bazı önemli detaylar vardır.

1.Kedi Patileri Gizleyen Kılıflar Gibi Davranırlar

Çitalar dışındaki tüm kedilerin geri çekilebilir pençeleri vardır. Ve tıpkı Wolverine gibi (karakter, gerçek hayvan değil), kedi pençeleri bu pençeleri avlamak veya tırmalamak için kullanmaları gerekene kadar gizler.

2. Kedi Patileri Daha Fazla Basamağa Sahiptir

Bir kedi pençesine yakından bakarsanız, ön pençelerinde ekstra küçük bir “ayak parmağı” olduğunu göreceksiniz. Her ön ayak üzerinde beş basamak ayak parmakları ve her arka ayak üzerinde dört, toplam 18 basamak vardır. Her ön pençedeki ekstra ayak parmakları aslında pisi pençeleri için başparmak gibi olan çiğ pençelerdir.  Diğer ayak parmaklarından biraz daha yüksektedirler.

3.Kedilerin Ekstra Ayak Parmakları Olabilir.

Çiğ pençelerin yanı sıra, bazı kedilerin yavru pençelerinde daha fazla ayak parmağı olabilir. Onlara polidaktil kediler denir ve her pençede altı ya da yedi ayak parmağı olabilir—bir kedideki çoğu ayak parmağı için dünya rekoru 28 ayak parmağıdır.

4.Kedinin Avuç İçi Terliyor Pençeleri

Bir kalabalığın önünde konuşmak zorunda değiller, ama bu kedi arkadaşının gergin olmadığı anlamına gelmez. Tıpkı terli avuç içlerimiz gibi, kediler de terli pençeler alabilir. İnsanlar soğumalarına yardımcı olacak çok sayıda ter bezine sahiptir. Kediler ise sadece pençe pedlerinde bu bezlere sahiptir. Kitty pençeleri küçük olduğundan, gerçekten verimli bir soğutma sistemi olarak çalışmazlar.

5.Kedi pençeleri yerleşik bir lif kabağı gibi davranmaktadır.

Kedilerin kendilerini nasıl yetiştirdiklerini izlediyseniz. Pençelerini kulaklarını, burnunu ve başını temizlemek için küçük bir kürk yıkayıcı olarak nasıl kullandıklarını göreceksiniz. İlk olarak, bir pençe yalarlar ve sonra pençeyi her alan üzerinde dairesel bir hareketle tekrar tekrar ovalarlar. Bu yerleşik lif kabağı, yüzlerini onlar için damat edecek başka bir pisi kardeşi olmadığında kullanışlı olur.

6.Renk Eşgüdümlüdürler

Kedinizin pençe pedlerinin ne renk olduğunu veya nedenini hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Pedlerin rengi genellikle kedinizin kürk rengiyle koordine olur, bu da mantıklıdır. Ancak bazen pençe pedinin rengi burun ile eşleşir.

 

Yoruma kapalı.

Pin It