Göbeklitepe nedir sorusu aslında oldukça kritik bir sorudur. Çünkü Göbeklitepe gibi Neolitik Dönem’den günümüze kadar gelen yapılar ile ilgili elimizde hiçbir yazılı kaynak bulunmuyor. Bu nedenle bütün yorumlar yapılan arkeolojik çalışmalar ve kültür öğeleri ile gerçekleştirilebiliyor.

Yaklaşık 20 yıldır Göbeklitepe’de arkeolojik çalışmalar yani kazı ve araştırmalar devam ediyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda Göbeklitepe’nin bir buluşma noktası olarak kullanıldığını ifade edebilmek mümkün hale gelmektedir. Avcı grupları için bir çeşit toplanma merkezi olan Göbeklitepe de bulunan; plak, taş alet ve benzeri aletlerin dekoratif unsurlar ile benzerlik gösterdiği düşünülmektedir. Burası düzenli bir buluşma noktası ve bir takas yeri olarak kullanılmaktaydı.

Göbeklitepe Nedir? İnsanlık Tarihini Nasıl Değiştirdi?

Göbeklitepe ile ilgili yapılan önemli keşifler Neolitik avcı toplayıcı grupların içerisinde ve arasında yer alan karmaşık organizasyonu anlayabilmemizi sağlamıştır. Göbeklitepe’de bulunan dikilitaşlar ve dairesel yapılar anıtsal bir mimarinin eserleri olarak günümüze kadar gelmiştir. Bu doğrultuda Göbeklitepe ile ilgili işlerin örgütlenmesi ve yürütülmesi farklı gruplar ile iş birliği yapılması gerekliliği doğmaktadır. Günümüzde gezici olan insanların Göbeklitepe gibi büyük ölçekli kamu projelerine yatırım yapması da insanlığın ilk tarihinden beri alışılagelen bir alışkanlık ve ihtiyaç olduğunu anlayabilmemizi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Göbeklitepe’de çalışan işçilerinde düzenli bir şekilde beslenmesi gerekmekteydi. Bu doğrultuda besin taleplerinin de toplanan yiyeceklerden karşılandığı düşünülmektedir.

Göbeklitepe’ye Neden İhtiyaç Duyulmuştur?

Göbeklitepe nedir sorusuna cevap verildikten sonra Göbeklitepe’de yapılan çeşitli çalışmalar ve araştırmalar Göbeklitepe’nin yapımının nedenleri ile ilgili çeşitli bilgiler vermektedir. Bu doğrultuda avcı toplayıcı grupların birbirleri ile değiş tokuş yapabilmesi için bir toplanma alanına ihtiyaç duyduklarını ifade edebilmek mümkündür. Bunun yanı sıra avcı toplayıcı gruplar gen havuzlarını tazelemek ve evlilik bağlarını kurmak amacı ile de bu tarz bir toplanma alanına ihtiyaç duymuş olabilirler. Bu doğrultuda Göbeklitepe’nin konumunun bir tesadüf olmadığını ifade edebilmek mümkündür. Göbekli bir dağ her noktadan görülebilecek oldukça ideal bir konumdur. Bu sayede Göbeklitepe’nin dairesel yapıları da buluşmaları belirten iz ve dikilitaşlar ise grupları temsil eden buluntular şeklinde yorumlanabilmektedir.

Yoruma kapalı.

Pin It