Frida Kahlo Meksikalı bir ressadır. Günümüzde pek çok kadının idolü olan ünlü bir ressamdır. Sadece resimleri ile değil hayata karşı gösterdiği tutum ve yaşama azmi ile de bilinen Frida Kahlo’nun acı ve sanat dolu hayat hikayesini sizler için derledik. Şimdi gelin Frida Kahlo’nun hayat hikayesini yakından inceleyelim.

Frida Kahlo Kimdir?

Tam adı Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon olan ünlü ressam, 20.yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelmiştir. Resimleri ve inişli çıkışlı özel hayatı ile dikkatleri üzerine çeken Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907 yılında Meksika’nın Coyoacan bölgesinde doğmuştur. 47 yaşında hayata gözlerini yuman Kahlo’nun son derece hüzünlü bir hayat hikayesi vardır.

Sol görüşleri ile bilinen Kahlo’nun doğum günü 6 Temmuz 1907 olsa da ona göre Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910’dur. Çünkü yaşamının Meksika’nın doğuşu ile başlamış olmasını istemiştir.

Frida Kahlo, tahta bacak lakabı ile bilinmektedir. Daha 5 yaşındayken acı hayat ile tanışan Kahlo, bir gezinti esnasında ayağına ağaç köklerinin düşmesi ile çocuk felci geçirir. Bacağı engelli olan Frida’ya 5 yaşındayken Tahta Bacak Frida lakabı takılmıştır. Henüz 5 yaşındayken yaşadığı bu talihsiz olayı Frida daha sonra şöyle açıklar: “Chapultec’teki düşüşümle, daha sonraları yaşadıklarım arasında ne tür bir bağlantı kurulabilir, bilmiyorum. Ama kesin olan birşey varsa, o da acının bedenime ilk kez o gün girmiş olduğudur.”

Frida Kahlo’nun Hayat Hikayesi

Frida, dönemin en iyi okullarından biri olan Ulusal Hazırlık Okulu’nda eğitim görmüştür. Bu dönem1de felsefe, sanat ve edebiyata yönelen Frida, Meksika’nın felsefi yaşamanın en önemli isimlerinden biridir. Okulda Jose Gomez Robleda, Alejandro Gomez Arias ve Alfonso Villa ile arkadaş olmuştur. Anarşist bir edebiyat grubuna katılmıştır.

19 yaşındayken o dönemki sevgilisi Alejandro Gomez ile bir otobüsten şemsiyesini unuttuğu için iner. Başka bir otobüse biner. Bu otobüsün tramvay ile çarpışması sonucunda tramvay demirlerinden bir tanesi Frida’nın sol kalçasına girer. Bu kazada Frida’nın leğen kemiği çıkar. Tam 32 kere ameliyat olan Kahlo’nun sağ bacağını ise 1954 yılında kangren yüzünden kesilmiştir. Kazandan bir ay sonra hastaneden çıkan Kahlo, hasta yatağının tavanına ayna yaptırmıştır. O aynaya bakarak ilk oto portresi olan Kadife Elbiseli Otoportre’yi 1926 yılında yapmıştır.

Yoruma kapalı.

Pin It