Yedigöller Milli Parkı, Türkiye’de ki en önemli milli parkların arasında yer almaktadır. Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu sınırları içerisinde yer alan Yedigöller Milli Parkı, heyelandan dolayı meydana gelen yedi gölden oluşmaktadır. Şimdi gelin söz konusu gölleri hep birlikte inceleyelim.

Yedigöller Milli Parkı’nda ki Göller

Yedigöller’in bulunduğu havza güneyden kuzeye 1500 metrelik bir alan içerisinde ki Sazlıgöl, Nazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Büyükgöl, Deringöl, ve Seringöl gibi heyelan göllerinden oluşuyor. Sayılan göllerden birkaçı ise dip kaçaklar ile bağlantılıdır. Göller, aralarında yaklaşık olarak 100 metre kadar yükselti bulunan iki plato üzerinde bulunuyor. Göllerin en büyüğü ortalama 780 metre yükseklikte bulunan Büyükgöl’dür. Büyükgöl’ün güneydoğusunda bulunan Deringöl’ ise 20 metre uzunluktaki Büyükgöl ile bağlantılıdır. Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringöl olarak adlandırılan göl bulunuyor. Söz konusu gölleri aşağıdaki gibi detaylı bir şekilde inceleyebilmemiz mümkündür.

Büyükgöl

Büyükgöl, milli parkın en büyük gölüdür. 24.895 metrekarelik bir alana sahip olan Büyükgöl’ün en derin noktası ise 16 metredir. Büyükgöl içerisinde mercan, gökkuşağı, kadife ve Abant alası balık türlerini barındırır.

Seringöl

Seringöl’ün büyüklüğü 1.758 metrekaredir. Büyükgöl’den sonraki en büyük göl olan Seringöl’de gökkuşağı isimli balık türü yetişir. Seringöl, Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alıyor.

Deringöl

Deringöl’ün derinliği 10 metre kadardır. Milli parktaki en derin göl olan Deringöl, etrafındaki patika alan sayesinde pek çok doğal güzelliği ile eşsiz yürüyüşler yapılabilir. Deringöl’de balık avlamak serbesttir. 15.063 metrekarelik bir göl olan Deringöl, Büyükgöl ile bağlantılıdır.

İncegöl

İncegöl, uzun ve ince bir yapıya sahip olduğu için İncegöl olarak adlandırılır. İncegöl, 1.036 metrekare genişliğindedir.

Sazlıgöl

Yedigöller Milli Parkı’nda yer alan Sazlıgöl, İncegöl’ün hemen bittiği yerde bulunuyor. Sazlıklardan oluşan Sazlıgöl, 5.950 metrekare genişliğindedir.

Nazlıgöl

Nazlıgöl, 15.780 metrekarelik bir alanda yer alıyor. Dibinden bol miktarda su sızdırdığı için Nazlıgöl’ün kuzeydoğusunda bir şelale oluşturuyor. Bu nedenle Nazlıgöl’e Şelale Gölü de deniliyor.

Kurugöl

Yalnızca 150 metrekare genişliğinde olan ve Yedigöller Milli Parkı’nda yer alan Nazlıgöl sadece yılın belli aylarında su ile doluyor. Yılın pek çok ayı kuru olduğu için Nazlıgöl olarak adlandırılmıştır.

Yoruma kapalı.

Pin It