Eklektik bir ev tasarımı iç mekanınıza karakteristik özellikler eklemenin harika bir yoludur. Bu tarz bazen dağınık olarak ortaya çıkabilse de, aslında farklı stilleri karıştırarak, renkleri ve malzemelerdeki cesur kombinasyonları kullanarak yaratılır; ancak, eklektik tasarımı yalnızca doğru şekilde yaparsanız iyi sonuçlar alırsınız. Eklektik tasarımların püf noktaları yazının devamında…

Zıt kutuplardan yararlanın.

Eklektik bir ev farklı tarzlardan oluşur, yani modern parçalar antika parçalarla ve maskülen kumaşlar feminen kumaşlarla birleştirilebilir. Eklektik bir ev yaratma sanatı, her stile açık olmak, parçanın kendisine bakmak ve onu, odanın geri kalanıyla bir bütün olarak hayal etmektir. Örneğin derinin bir kanepe için en sevdiğiniz kumaş olmadığını düşünmektir. Çeşitli şekiller de önemlidir. Modern bir kanepeyi yuvarlak, retro bir sehpa veya kare, modern yemek sandalyeleriyle antika bir yemek masası ile karıştırabilirsiniz.

 

Stilleri karıştırın.

Farklı stilleri karıştırmak, her şeyi bir araya getirebileceğiniz anlamına gelmez, çünkü bu kaotik görünecektir. Geleneksel bir dekordaki renkler bazen sert hissedebilse de, eklektik evler için mükemmeldir. Bir renk kombinasyonu seçmek eşleşen parçaları aramanıza yardımcı olur ve renk kombinasyonu içinde kumaşları, şekilleri ve malzemeleri karıştırmakta özgürsünüzdür. Bu size eklektik bir görünüm ve his verecektir, bu yüzden iki veya üç renkten daha fazlasını seçmekten korkmayın. Örneğin, temel renk olarak kahverengiyi seçerseniz, bunu sarı, deniz mavisi ve mercanla karıştırabilirsiniz. Bir renk kombinasyonu seçerek, odada ilginç bir uyum da yaratırsınız.

 

Cesur olun.

Geleneksel bir dekorda genellikle vazo veya yastıklar gibi bazı renkli aksesuarlara sahip bir temel renk görürsünüz. Ama neden bazı renkli mobilyalarınız olmasın? Cesur olun ve parlak renkli bir kanepe veya koltuk tercih edin ve nüde renkte bir halı eklektik eviniz için çok sıkıcı olsa da, desenli olanıyla değiştirin. Evinizde nötr renklere alışkınsanız, adapte olmak biraz zaman alabilir, ancak yeni eklektik evinize daha fazla parça ekledikçe, sonunda seveceksiniz.

 

Fazla abartmayın.

Eklektik tasarımda bir denge yaratmak önemlidir. Bu geleneksel bir dekordan daha zor olabilir, ancak kesinlikle imkansız değildir ve bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Bunu bir odak noktası olarak odadaki bir anahtar mobilya parçasıyla yapabilirsiniz, örneğin etrafında birkaç küçük mobilya olan büyük bir kesit kanepe olabilir. Başka bir yol, odanın her iki tarafına benzer parçalar yerleştirerek simetrik bir ev yaratmaktır. Dengeniz olduğunda, kumaşlar ve renklerle yaratıcı olmak çok kolaydır.

 

Yeniyi ve eskiyi birleştirin.

Eklektik bir ev genellikle yeni ve eski mobilya ve aksesuar parçaları tarafından oluşturulur. İkinci el parçaları ararken, zorlamamak önemlidir. Eklektik bir evi bir ay içinde oluşturmak kolay değildir ve mükemmel karışımı oluşturmak için istediğiniz gibi parçaları zamanla eklemek en iyisidir. Ayrıca, odanız için işe yaramazsa vintage parçaları satmak için isteksiz olmayın. Bir odayı doldurmak uğruna evinizde fazladan mobilya bulundurmamalısınız.

 

Sevgiyle,

Sevgim Çöloğlu

Yazar

“Yazarak anlatmak, konuşmak gibi değil. Yazılan her anlatı kendi içinde ölümsüzleşiyor. Çünkü kağıda dökülen her kelimenin büyülü bir yanı var. Okuyanın hayatına dokunmak, ruhuna iyi gelmek, yaşamın iyiliğini ve güzelliğini çoğaltıyor.” sözleriyle yazmanın gücünü tarif eden Sevgim Çöloğlu, NLP, Access Bars, Theta Healing, EFT Therapy konularında uzman ve kariyerini genel yayın yönetmeni olarak sürdürüyor.

Yoruma kapalı.

Pin It