Kapıyı çaldınız ve açıldığında muhteşem bir koku sizi karşıladı! Ne hissedersiniz? Pozitif bir enerji ile gülümser ve içeri girersiniz. Tüm negatifliğiniz, yorgunluğunuz, stresiniz kapının arkasında bırakmış olursunuz.  İşte bu yüzden evlerinde kendine has kokuları olmalıdır.

Ev sahibinin stilini yansıtan önemli bir iletişim aracıdır. Kapı açıldığında gelen kişiyi ilk karşılayan evin kokusudur.

Her evin karakterini belirleyen kokular bize ev sahibi hakkında da bilgi verir. Aldığımız kokuyu hafızamıza yönlendiriyoruz ve orada anılarımızla bir bağ arıyoruz. Anılarımızda yakaladığımız koku ile bulunduğumuz mekanın kokusundan yola çıkarak o ev hakkında ilk sinyallerimizi alıyoruz.

Türk geleneklerinin başında da misafiri hoş koku ile karşılamak, kokulu lokumlar sunmak, kolonyalar ikram etmek bir gelenektir. Tarihimizden bugüne kokularla cezbedilmiş ve misafirlerimizi cezbetmişizdir. Ev kokuları da bu yüzden bizler için önemlidir.

Ayrıca her odanın ayrı bir kimliği vardır. Kullanım amacına göre kendine ait tarzı ve ihtiyacına uygun koku kullanılmalıdır. Koku makineleri, oda kokuları, oda spreyleri ile bu ihtiyaçlar karşılanabilir. Yapılacak olan farklı esans seçimleri ile evin içerisinde harika bir ambiyans sağlanabilir.

Her odaya farklı koku seçilmesi kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Bu en doğal ve olağan durumlardan biridir. Kokuların tematik olarak benzer bir yapıya sahip olması ve bunu takip etmesi evin bütünlük algısını desteklemektedir.

Ortak alanlar ortak bir aileden gelen kokularla desteklendiğinde mükemmele ulaşır. Tabi ki bunda dekorasyonun da büyük bir önemi vardır.

Klasik dekore edilen evlerde spicy yani baharatlı odunsu ve otantik kokular, daha modern ve minimal evlerde citrus ailesinden; portakal gibi kokular tercih edilmeli, Retro tarzında ise oryantal ya da egzotik kokular seçilmeli ki o yılları anımsatsın, Country tarzında bir dekorasyona sahipseniz chypre ailesinden paçuli gibi ayırt edilebilen hammaddesi olan kokular ortaçağ ile bütünleştirebilirsiniz.

Evin odalarına kadar indiğimizde ise şu şekilde ayırabiliriz;

Çalışma odalarında; huzur ve sükûnet tercih edilir. Verimi arttırmak, zihni açık tutmak adına; bergamot, lavanta veya papatya kokuları tercih edilmelidir. Bu esanslar ve bu ailelerden gelen esanslar tazeleyicidir.

Yatak odalarında; daha romantik kokular tercih edilmelidir. Çiftler için özel alan yaratmak, romantik etki yaratacak kokularla tamamlanır. Bu konuda; yasemin, gül, gerdenya, sandal agaçı, amber gibi kokular afrodizyak etkilidir. Beyne ulaşan bu kokular romantik duyuları harekete geçirir.

Çocuk odalarında; biraz daha dikkat edilmelidir. Alerjen içermeyen esans kullanımı önemlidir. Elma, limon, greyfurt ve deniz esintilerini barındıran kokular tercih edilmelidir. Yaratıcılığı arttırmakta ve hayal gücünü beslemek amaçlanmalıdır.

Salonlar; genelde ortak alan olduğu için pozitif enerjiyi arttırmak ve tutmak önemlidir. Daha çok enerji veren canlı kokularla beraber salonunuzun tarzı ve dekorasyonuyla beraber tazeleyici bir koku seçilmelidir.

Şimdi bunlardan yola çıkarak hayatınızın büyük bir bölümünü kaplayan ve yaşam kalitenizi etkileyene evlerinizde yeniliğe gitme zamanı. Baharla beraber mis gibi kokutalım evlerimizi.

Sevgilerle.

Yoruma kapalı.

Pin It