Minimalist tasarım kısa ilgi süreleri ve sürekli dikkat dağınıklığı çağımızda, tasarımcılar mümkün olduğunca kısa ve öz bir şekilde iletişim kurmaya izin veren teknikler kullanmak zorundadır. Minimalizmin işe yaradığı yer burasıdır. Bu yazıda minimalizmin kökenlerini, web tasarımındaki rolünü ve nasıl uygulanacağını tartışacağız.

Tasarım iletişimdir. Yazarlar mesajı iletmek için kelimeleri kullanırlar ve tasarımcılar, tasarımcılar da aynı şeyi yapmak için kelimeleri ve görselleri kullanır. Bu kısa ilgi süreleri ve sürekli dikkat dağınıklığı çağında, tasarımcılar mümkün olduğunca kısa ve öz bir şekilde iletişim kurmaya izin veren teknikler kullanmak zorunda. Ve bu teknik minimalizmdir. Akıllıca uygulandığında minimalizm, tasarımcıların kullanıcı yolculuklarını sezgisel ve amaca yönelik hale getirmesine yardımcı olur.

Minimalist Tasarım Kısa Tarihi

Minimalist tasarım dijital tasarımda yeni bir trend olsa da, minimalizmin temel fikirleri çok daha uzun süredir var. ‘Minimalist tasarım’ dediğimiz şeyin kökleri geleneksel Japon kültüründe bulunabilir. Japon kültürü, denge ve sadeliğe değer verir. Japon mimarisi, iç tasarım, sanat ve grafik tasarımı uzun süredir minimalist yönleri kullanıyor.Geleneksel bir Japon kapısı olan torii, mimaride denge ve sadeliğin mükemmel bir örneğidir.

Bir Batı hareketi olarak minimalizm, 20. yüzyılın başlarında başladı. Bauhaus hareketinden etkilenen birçok mimar, binalarında minimalist tasarımlar kullanmaya başladı. Alman-Amerikan mimar Ludwig Mies Van der Rohe, minimalist hareketin öncülerinden biriydi. Mimari tasarıma “az çoktur” ifadesini ilk uygulayan kişi olarak kabul edilmektedir.

Yaratıcılığa daha az olan yaklaşımı hızla mimariden diğer alanlara geçti: iç ve endüstriyel tasarım, resim ve müzik. Ancak alan ne olursa olsun, temel bir minimalizm ilkesi aynı kaldı – alıcının dikkatini odaklamak ve genel zarafeti artırmak için bir özelliğin yalnızca temel kısmını bıraktı.

Dijital Tasarımda Minimalizmin Rolü

Ürünlere ne kadar çok unsur eklersek, ürünler o kadar karmaşık hale gelir. Minimalizm, dijital ürünlerdeki artan karmaşıklık eğilimine verilen doğal bir tepkidir. Minimalizm, yüksek bir sinyal-gürültü oranı oluşturmaya odaklanarak, web’de ve mobil uygulamalarda bilgi iletişiminin verimliliğini artırmaya yardımcı olur.

 

Yoruma kapalı.

Pin It