Hayatınız bir yerlere yetişmekle geçiyor ama zaman size bir türlü yetmiyorsa bir yerde yanlış giden bazı şeyler var demektir. Zihniniz dağılmış olabilir, aynı anda birkaç yerde olmak için insanüstü bir çaba gösteriyor olabilirsiniz ya da aradığınız şeyi bulmakta güçlük çekiyorsunuzdur.

Yapacağınız birkaç küçük ama etkili düzenleme ile zamanınızı daha etkin kullanabilir ve hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

* Günlük ve haftalık planlarınızı yazdığınız bir ajandanız olsun.
Her zaman elinizin altında olan bir ajanda hayatınızı organize etmenize yardımcı olur. Böylece şehrin bir ucundan diğer ucuna uzanan iki toplantıya yetişmek zorunda kalmazsınız.

* ‘Evet’ demeden önce kendinize şunu sorun; ‘Bunu gerçekten istiyor muyum? Bunun için vaktim, enerjim ve isteğim var mı?’
Etrafınızdaki insanlar sizden bir şeyler isteyebilir. Örneğin; bir davete katılırken ona eşlik etmenizi isteyen arkadaşınız, seyahate çıkarken size kedisini emanet etmek isteyen kardeşiniz, iş yükünüzü görmezden gelen ve büyüklü küçüklü taleplerle size gelen iş arkadaşınız için ‘Hayır’ demeyi öğrenmelisiniz. Çünkü emrivakiler, istekler ve angaryalar hiçbir zaman bitmez ama esas olan sizin ruhen, zihnen ve bedenen sağlığınızı korumanızdır.

* Belirli periyodlarda gardırobunuzu elden geçirin.
Mevsim değişikliklerinde gardırobunuzu düzenlemek hayatınızı kolaylaştırır. Aylarca görmediğiniz kıyafetlerinizi ortaya çıkarmak ve hatırlamak, önceki sezon satın aldığınız botları unutup benzerini satın almanızı engeller. Ayrıca düzenli bir gardırop sizi ‘Giyecek hiçbir şeyim yok!’ fikrinden uzaklaştırır.

* En gerekli eşyalarınızı nereye koyduğunuzu unutmamak için en kesin yol her zaman aynı yere bırakmaktır.
Anahtarlarınızı, gözlüklerinizi, şarj kablonuzu veya cüzdanınızı düzenli olarak kaybediyorsanız ve arayıp bulmak için bütün yaşam alanınızın altını üstüne getiriyorsanız, zaman kaybetmemek, strese girmemek ve en ihtiyacınız olduğu esnada zor durumda kalmamak için belirli bir yere koymak işinizi kolaylaştırır.

* Herkes yapacak çok işi olduğunu düşünerek kendini bunalmış hissediyor. Kendinize bir yapılacaklar listesi hazırlayın ve öncelik sırasına göre maddelerinizi yazın.
Zaman hem sınırlı hem de çok değerli bir kavram. Eğer zamanınızı doğru yönetmek istiyorsanız, kendinize bir yapılacaklar listeyi hazırlayın ve buzdolabının üstüne, panoya ya da aynanın kenarına asın. Bozulan bir şeyleri tamir ettirmek, giysileri kuru temizlemeye vermek, saçlarınızı boyatmak, evinizi temizletmek, çocuğunuzun okul toplantısına katılmak gibi uzayan bir listeyi en yakın tarihten ve en acil olandan başlayarak düzenleyin. Yapılacaklar listesi hazırlamak, yolunuza çıkan görevlere ani tepkiler vermenizi ve paniklemenizi engeller.

* Günlük rutininizi belirleyin.
Rutininizi belirlemeye uyku düzeninizden başlamalısınız. Çünkü yeterince dinlenememiş uyanmak, enerjinizi doğru kullanmanızı engeller. Sabahları aynı saatte uyanmaya, giysilerinizi akşamdan hazırlamaya, her sabah ılık bir duş ve küçük bir meditasyon ile güne başlamaya, sağlıklı bir kahvaltı ile enerjinizi yükseltmeye başlayın.

* Dağınıklık hem zihinsel hem de fiziksel karışıklığa neden olur.
Masanızın çekmecelerinde aradığınızı bulmak, çantanızın içinden telefonunuzu kolayca çıkarmak, gardırobunuzu açtığınızda neyi ne ile eşleştireceğinize kolayca karar vermek için eşyalarınızı organize edin ve mutlaka aldığınız yere geri koyun. Dağınıklık hem yorucu hem de can sıkıcıdır. Aniden evinize gelen bir arkadaşınıza kapıyı açarken, ortalığın dağınık olmasından ötürü hazırlıksız yakalanmak sizi zor durumda bırakır. Nasılsa toparlarım fikriyle üst üste yığılan eşyaları bir seferde yerleştirmek yerine belli periyodlarda ayrıştırma ve düzenleme yapın.

Sevgilerimle,
Sevgim Çöloğlu

Yazar

“Yazarak anlatmak, konuşmak gibi değil. Yazılan her anlatı kendi içinde ölümsüzleşiyor. Çünkü kağıda dökülen her kelimenin büyülü bir yanı var. Okuyanın hayatına dokunmak, ruhuna iyi gelmek, yaşamın iyiliğini ve güzelliğini çoğaltıyor.” sözleriyle yazmanın gücünü tarif eden Sevgim Çöloğlu, NLP, Access Bars, Theta Healing, EFT Therapy konularında uzman ve kariyerini genel yayın yönetmeni olarak sürdürüyor.

Yoruma kapalı.

Pin It